نوباوه:

هنر دیوارنگاری مورد غفلت واقع شده است

بیژن نوباوه گفت: من گاه می‌بینم تصاویر مهم از شهدای ما در اثر عدم رسیدگی در هوای تهران و به مرور زمان چنان شمایل غیر زیبایی پیدا کرده‌اند که اثرگذاری مطلوب خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیژن نوباوه، رئیس کمیته هنر و رسانه مجلس با اشاره به برگزاری سومین دوسالانه ملی دیوارنگاری شهری گفت: رشته دیوارنگاری بعد از انقلاب اسلامی در راستای توسعه هنر سالم و به دور از مفاهیم جنسی و جسمی در دانشگاه ایجاد شد و امروز نیز این دروس در دانشگاه تدریس می‌شود اما من تصور می‌کنم با وجود اثرگذاری بالای این هنر کمی مورد غفلت واقع شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: این اقدام شهرداری البته قابل تقدیر و توجه است اما انتظار می‌رود این دست از حرکت‌های فرهنگی که تاثیرگذاری بالایی نیز دارد به مباحث دو سالانه محدود نشود.

نوباوه با بیان اینکه این نقاشی‌ها باید به شکلی باشد تا مردم طبقه عام نیز مفاهیم لازم و احساسات انسانی آن را درک کنند گفت: آثار دیوارنگاری باید برای همه اقشار مختلف مردم با شغل‌های مختلف و در سنین متفاوت و با سطح تحصیلات مختلف قابل توجه و جذاب باشد و به همین دلیل کار بسیار سختی است که بتوان سلیقه همه اقشار را در نظر گرفت.

وی با تاکید بر اینکه خروجی این دوسالانه بر دیوارهای شهر برای همه مردم جذاب باشد تصریح کرد: از این حیث من تاکید می‌کنم که برای دیوارنگاری شهر نه باید سطح کار را بیش از حد عامیانه و پایین در نظر گرفت که ارزش هنری چشم گیری نداشته باشد و نه اینکه بعضا هنرمندان این حیطه تصور کنند در آتلیه‌های تخصصی و شخصی خود در حال نقاشی هستند و به شکلی کار کنند که عموم مردم از اساس از طرح سر در نیاورند.

نوباوه با بیان اینکه شایسته نیست این دیوارنگاری‌ها بدون رسیدگی‌‌ رها شود، گفت: من بعضا می‌بینم تصاویر مهم از شهدای ما در اثر عدم رسیدگی در هوای تهران و به مرور زمان چنان شمایل غیر زیبایی پیدا کرده‌اند که اثرگذاری مطلوب خود را از دست داده‌اند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار می‌رود این دیوارنگاری‌ها که مفاهیم دینی و انقلابی و دفاع مقدس را در خود دارد مورد این غفلت واقع نشود.

نمایشگاه سومین دوسالانه ملی دیوارنگاری شهری در سه بخش مسابقه شاهدان شهر، بخش پژوهش و مروری بر آثار دیوارنگاری شهری، از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران، هفته گذشته در فرهنگستان هنر گشایش یافت. همزمان با برپایی این نمایشگاه 100 طرح برگزیده این نمایشگاه روی دیوارهای شهر تهران از سوی هنرمندان نقاشی خواهد شد. علاقمندان جهت دریافت اخبار و اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی www.zibasazi.ir مراجعه کنند.

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه  مقالات به کوشش:  مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی نظر سال چاپ:  1392رشـد مباحـث مربـوط به پیاده روی و پیاده راه هـا و توجه به عابر پیاده به عنوان سرمایه شهر و شکل گیری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه