.:کتاب "گرافیتی - رویکردی انتقادی"

نام کتاب: گرافیتی- رویکردی انتقادی

نویسنده: مسعود کوثری

ناشر: دریچه نو

تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش

شمارگان: 1500 جلد

قیمت: 120.000 ریال

نوبت و سال انتشار: چاپ اول 1390


مباحث کتاب:

گرافیتی یکی از شیوه­های هنری نوین در جوامع معاصر است که پیوندی تنگاتنگ با خرده فرهنگ­های معترض به ویژه خرده فرهنگ جوانان دارد. گرچه در بیشتر مواقع به دلیل پیوند با خرده فرهنگ­های منحرف یا دسته­های خلافکار، گرافیتی را به مثابه نشانه­ای از فرهنگ انحراف و جرم قلمداد نموده­اند؛ اما ابزاری موثر برای اعتراض گروه­های سرکوب شده، معترض و یا به حاشیه رانده شده فراهم آورده است.

نویسنده در این کتاب تلاش نموده تا به گرافیتی از دو موضوع جامعه­شناسی هنر و مطالعات فرهنگی و فهم بهتر این پدیده نموده است و ظرفیت­های مثبت آنرا روشن میسازد تا استفاد از آن نه از روی تقلید باشد و نه منجر به پیامدهایی که جامعه از آن هراس دارد.

این کتاب شامل پنج فصل به شرح ذیل می­باشد:

فصل اول: به بحث در مورد مفهوم گرافیتی و چگونگی تکوین آن پرداخته شده است. در این فصل ظرفیت­های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی گرافیتی در ایالات متحده، اروپا، استرالیا و آسیا نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل دوم: به معرفی سبک­های گوناگونی گرافیتی پرداخته است.

فصل سوم: به بحث در مورد تاریخچه شکل­گیری گرافیتی در ایران پرداخته است. در این فصل انواع گرافیتی در ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل چهارم: با بحث و بررسی در مورد مفهوم هنر مردمی (مردم پسند) آغاز شده و گرافیتی را از منظر جامعه­شناسی هنر مردم پسند به منزله هنری مردم پسند مورد بررسی قرار داده است. در این فصل زمینه برای بحث درباره انواع آثاری که همواره به اسم مبتذل یا عامه پسند معرفی شده­اند و از دایره نقد و بررسی جدی-احتماعی، فرهنگی و هنری طرد شده­اند نیز فراهم شده است.

فصل پنجم: به معرفی نبکسی، یکی از چهره­های شاخص گرافیتی پرداخته است. ظرفیت سیاسی و اجتماعی آثار بنکسی به گونه­ای است که گرافیتی را به ابزاری بسیار قدرتمند برای نقد جامعه سرمایه داری غرب، نقد سیاستمداران فریبکار و پلیس سرکوبگر و دفاع از فقرا تبدیل می­کند.

در انتهای فصول کتاب ، واژگان فنی گرافیتی و فهرستی از لینک­های اینترنتی مهم برای شناخت گرافیتی تمهید شده است. سپس چهار آلبوم از گزیده آثار بنکسی، آثار گرافیتی ایرانی، آثار گرافیتی جهان و آثار گرافیتی انقلاب مصر ارائه شده است.

زمان آخرین ویرایش: دوشنبه, 23 مرداد 1391 10:39

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه