یک مجسمه ساز مطرح کرد:

شتابزدگی در انتخاب محل نصب مجسمه

یک مجسمه ساز گفت: عموما ضعفی که شاهد آن هستیم شتابزدگی در انتخاب محل نصب مجسمه است، هر محلی خصوصیات و معادلات فرهنگی خاص خودش را دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کیوان پورنصری‌نژاد در ششمین نشست تخصصی دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران با بیان این مطلب افزود: خلائی در تخصص مجسمه سازی شهری و شهرسازی وجود دارد و به نظرم مدیریت شهری هم در این موضوع در حال آزمون و خطا بوده و تامین نیازها در کوتاه مدت این روند را دچار کمیت گرایی کرده است، به همین دلیل شاهد ضعف‌های زیادی هستیم.
پورنصری‌نژاد با اشاره به وضعیت معماری شهری، تصریح کرد: معماری ما به قدری آشفته است و با استاندارهای تئوری فاصله دارد که دشواری‌های زیادی برای هنرمند مجسمه ساز بوجود می‌آورد به گونه‌ای که اگر هنرمند بخواهد با دانش و آگاهی در این مسیر گام بگذارد و ایده پردازی کند با چالش‌های زیادی روبرو می‌شود.
این مجسمه ساز با بیان اینکه با وجود پیشرفت‌های زیاد اما هنوز با ایده‌آل‌ها فاصله داریم، گفت: گاهی این انتظار وجود دارد که تمام مشکلات حوزه شهری را مجسمه ساز شهری حل کند، فضاسازی و معماری شهری ما در چارچوبی که قائل هستیم قرار ندارد.
وی با اشاره به آمار شرکت کننده‌ها در نمایشگاه دوسالانه شهری، اضافه کرد: 902 نفر در این نمایشگاه ثبت نام کردند که راه یافتگان بر اساس فعالیت رزومه 208 نفر و راه یافتگان به نمایشگاه 60 نفر بودند که آثار آنها در این نمایشگاه به نمایش درآمد و براساس تعداد آثاری که شرکت کرده بودند 12 نفر انتخاب و از اثر سه نفر تقدیر شد اما واقعیت این است آثاری که به نمایشگاه راه یافته یا مورد تقدیر قرار گرفتند براساس چارچوب «مکان محور بودن آثار» انتخاب شدند.
پورنصری‌نژاد افزود: عموما ضعفی که شاهد آن هستیم شتابزدگی در انتخاب محل نصب مجسمه است، هر محلی خصوصیات و معادلات فرهنگی خاص خودش را دارد.
این مجسمه ساز با اشاره به اینکه آسیب‌های انسانی، وندالیسم و متغیرهای طبیعی در هر منطقه می‌تواند در نوع اثر تاثیرگذار باشد، ادامه داد: اگر در انتخاب محل نصب مجسمه تامل بیشتری صورت می‌گرفت ما شاهد مجسمه‌ای برای تهران بودیم که بتواند در خاطره‌ها بماند.
وی گفت: نگرانی‌های اقتصادی در طراحی و خلق مجسمه از سوی مجسمه ساز موثر است، ممکن است مجسمه ساز ایده‌ای را با متریالی خاص داشته باشد اما به دلیل هزینه‌های زیاد از آن دوری کند و کلا کار به سمت دیگری برود.
پورنصری‌نژاد افزود: متاسفانه خیلی از مجسمه سازهای ما شکل مجسمه را به درستی ارائه نمی‌کنند یا درک درستی از آن ندارند چون هر مجسمه‌ای مجسمه شهری نیست.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه