مرتضی نعمت اللهی: برگزاری سمپوزیوم تهران یک گنجینه غنی از مجسمه را به دنبال دارد

عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، برگزاری این رویداد را یک اتفاق مثبت خواند و گفت: برگزاری سمپوزیوم تهران علاوه بر تاثیراتی که بر فضای فرهنگی و هنری کشور دارد، یک گنجینه غنی از آثار هنرمندان ملی و بین‌المللی را به تهران می‌افزاید.
 

به گزارش روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی تهران، مرتضی نعمت‌اللهی، عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره برگزاری این دوره گفت: در شورای سیاستگذاری، تمام تلاش و مبنای ما بر این بود که ابتدا بتوانیم یک آسیب‌شناسی و جمع‌بندی از دوره‌های گذشته داشته باشیم. در واقع ما تلاش کردیم که تمام تجربیاتی که مربوط به سال‌های قبل و سمپوزیوم‌های گذشته بود را بررسی کنیم و بهره متناسبی از آن داشته باشیم تا نواقص کمتری را شاهد باشیم.
او افزود: در بخش انتخاب آثار نیز ما سعی کردیم که تاکید بر رقابت را کمرنگ کنیم تا فضای سمپوزیوم بیشتر بر مبنای نگاهی دوستانه و صمیمانه شکل بگیرد زیرا با توجه به حضور چهره‌های شاخص بین‌المللی، این نگاه صمیمانه و دوستانه می‌تواند امکان انتقال تجربیات و ارتباط هنرمندان با یکدیگر را تسهیل کند و فضا را بیشتر برای یادگیری فراهم سازد.
این هنرمند مجسمه‌ساز تصریح کرد: سطح آثار این دوره چه در بخش بین‌الملل و چه ملی بسیار خوب و قابل توجه بود اما در بخش ملی رشد چشمگیری را شاهد بودیم تا جایی که می‌توان گفت هنرمندان ایرانی از نظر تکنیک و نوع طراحی در حد و اندازه هنرمندان بین‌المللی ظاهر شدند.
نعمت‌اللهی، رشد سطح کیفی آثار هنرمندان ایرانی را از دستاوردهای سمپوزیوم دانست و افزود: به طور حتم رشد سطح کیفی آثار هنرمندان ایرانی از دستاوردهای سمپوزیوم تهران است زیرا سمپوزیوم این امکان را برای هنرمندان ایجاد کرده که بتوانند با سنگ آشنایی بیشتری پیدا کنند و سپس در سمپوزیوم‌های بین‌المللی نیز شرکت کنند. در واقع این امر سبب شد که هنرمندان بتوانند در سطح بین‌المللی نیز حضور چشمگیری داشته باشند؛ این در حالی است که تا پیش از برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران هنرمندان ما کمتر به سراغ متریال سنگ می‌رفتند و با آن برخورد داشتند.
او ادامه داد: هر اقدام و رویدادی دارای مخالفان و موافقانی است، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که سمپوزیوم تهران از این قاعده مستثنی باشد؛ اما به نظر من برگزاری این رویداد تاثیر فوق‌العاده‌ای بر شهر تهران به عنوان یک المان شهری داشته است در واقع باید با سمپوزیوم به عنوان یک المان شهری برخورد کنیم.
عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تاکید کرد: در سمپوزیوم تهران این امکان فراهم می‌شود که گروهی از هنرمندان بین‌المللی و افراد برجسته ملی به مدت سه هفته گردهم جمع شوند و امکان تعامل مردم و افرادی که به هنر علاقه‌مند هستند، را در این فضا فراهم ‌کنند. در واقع به واسطه سمپوزیوم تهران نوعی گفتمان هنری در شهر جریان پیدا می‌کند ضمن اینکه به واسطه این رویداد ما هر ساله دستاوردهایی از هنرمندان حرفه‌ای ملی و بین‌المللی را به گنجینه تهران می‌افزاییم که می‌تواند در سطح شهر دیده شود و علاوه بر تاثیر طولانی مدت بر اجتماع، یک ارزش افزوده نیز به عنوان یک سرمایه ملی به دنبال داشته باشد.
نعمت‌اللهی ادامه داد: به طور حتم نتیجه برگزاری سمپوزیوم تهران، یک سری آثار ارزشمند هنری است که باعث می‌شود، شهر تهران صاحب یک گنجینه غنی از آثار مجسمه‌سازان بین‌المللی و ملی شود که قطعا دستاورد کمی‌ برای فرهنگ و جامعه نیست.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه