داوتیان: نهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران فضایی حرفه‌ای برای هنرمندان فراهم کرده است

عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، استقبال هنرمندان داخلی و خارجی را از سمپوزیوم گسترده خواند و گفت: تنوع آثار و تعداد شرکت‌کنندگان نهمین سمپوزیوم شگفت‌انگیز است.
 

به گزارش روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رافی داوتیان، عضو شورای سیاستگذاری نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره برگزاری این دوره گفت: ما در هر دوره شاهد تغییراتی در روند برگزاری و مباحثی چون نوع برگزاری، تعداد شرکت‌کنندگان، محل برگزاری و حتی زمان آن بوده‌‎ایم که تمام این مباحث نتیجه بحث و گفت‌و‌گوهای طولانی در شورای سیاستگذاری بوده است؛ زیرا در هر دوره تمرکز بر مبنای ضرورت‌هایی شکل می‌گیرد که از مسائل صنفی، فرهنگی و حتی اجتماعی نشات گرفته است.
او افزود: در این دوره بیشتر تاکید شورای سیاستگذاری بر آثار و گرایش‌های فیگوراتیو و تشویق این بخش بود اما در این دوره به دلیل ترکیبی که از اساتید پیشکسوت و هنرمندان جوان ایجاد شده بود، سعی کردیم که سیاست‌های منعطف‌تری را مد نظر قرار دهیم.
عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران ادامه داد: با توجه به تجربه برگزاری هشت دوره گذشته، شورای سیاستگذاری در این دوره سعی کرد، کاستی‌های گذشته را جبران کند، بنابراین تلاش کردیم، تغییراتی را اعمال کنیم که بیشتر باعث فرهنگی و حتی معنایی شدن سمپوزیوم شود.
داوتیان، از تاکید بر ابعاد ملی و تاریخی در این دوره از سمپوزیوم خبر داد و گفت: در این دوره ما سعی کردیم که بیشتر بر روی گرایش‌های قومی، ملیتی و تاریخی که مربوط به ایران و منطقه خاورمیانه است، تاکید کنیم، به همین خاطر در انتخاب هنرمندان بین‌المللی نیز سعی کردیم، بیشتر جنبه‌های ملیتی را مد نظر قرار دهیم و عموما کسانی را انتخاب کنیم که کمتر دیده شده‌اند. در حقیقت این دوره از سمپوزیوم سعی دارد، فضایی برای کسانی ایجاد کند که تا امروز صدای آنان شنیده نشده و رسانه‌ای نداشته‌اند.
او خاطرنشان کرد: ما در این دوره از سمپوزیوم سعی کردیم که مطابق با شعار بین‌المللی بودن، عمل کنیم و فضایی حرفه‌ای را برای هنرمندان ایجاد کنیم.
عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران، تنوع آثار را گسترده خواند و اظهار کرد: من در این دوره از تعداد شرکت کنندگان و تنوع آثار، چه در بخش ملی و چه بین‌المللی شگفت‌زده شدم تا جایی که از برخی از کشورها 17 یا 18 شرکت‌کننده نیز حضور داشتند که بسیار قابل توجه بود. ما حتی از کشورهایی که سنگ تراشی در آنان قدمت دیرینه‌ای دارد مانند هند و آمریکای جنوبی نیز، شرکت کنندگانی داشتیم که ترکیب جالبی را به سمپوزیوم بخشید.
داوتیان درباره داوری آثار این دوره گفت: این حجم از استقبال و تنوع باعث شد که کار داوری در این دوره بسیار سخت شود تا جایی که انتخاب سه روز به طول انجامید. در این دوره حجم آثار بسیار زیاد بود به همین خاطر انتخاب آثار بسیار سخت بود.
او درباره آثار هنرمندان ملی گفت: در بخش داخلی نیز انتخاب آثار بسیار سخت بود زیرا پس از برگزاری هشت دوره از سمپوزیوم، هنرمندان بسیار حرفه‌ای‌تر شده‌اند و حتی در رویدادهای بین‌المللی نیز حضور یافته‌اند، بنابراین شاهد بودیم که نوع نگاه و برخورد هنرمندان داخلی با سنگ بسیار تغییر کرده بود و آثار بسیار رشد داشتند؛ اما ما سعی کردیم که به جای انتخاب بهترین آثار، فضایی را در اختیار کسانی قرار دهیم که کمتر دیده شده‌اند. در حقیقت تلاش این دوره از سمپوزیوم این است که فرصتی را برای دیده شدن هنرمندانی که تا امروز فرصتی نداشتند، ایجاد کند.
عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره بخش دانشجویی گفت: همانطور که می‌دانید ایران تنها کشوری است که فضایی حرفه‌ای در سمپوزیوم برای دانشجویان مدنظر قرار می‌دهد به همین خاطر همواره بخش دانشجویی برای هنرمندان بین‌المللی جذاب است. آنها از اینکه می‌بینند ما این امکانات را حتی در زمان تحصیل و دانشجویی در اختیار هنرمندان جوان قرار می‌دهیم، عموما شگفت‌زده می‌شوند.
داوتیان ادامه داد: به نظر من بخش دانشجویی در این دوره از سمپوزیوم نیز فعال بود هر چند که قطعا کارها در بخش دانشجویی تجربی‌تر و آماتورتر است اما من به شخصه از هنرمندان زن و مرد در بخش دانشجویی کارهای نسبتا خوبی دیدم که ترکیب جالبی به سمپوزیوم می‌بخشد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه