دبیر علمی‌نشست پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران:

آثار هنری باید به تهران هویت ببخشد

دبیر علمی‌نشست پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران گفت: وقتی موضوعات مورد نیاز شهر تهران را بشکافیم و با نگاه علمی‌شناسایی و ارزیابی کنیم فکر می‌کنم حتما تغییر قابل توجهی در غنای موضوعات و دیوارنگاری خواهیم داشت که هویت شهری یکی از مهمترین این موضوعات است.
 

به گزارش روابط عمومی‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ دکتر بهنام زنگی با بیان این مطلب افزود: دوسالانه همواره در دوره‌های گذشته بخش علمی‌داشته که از طریق فراخوانی که داده می‌شد و پژوهشگرها و دانشجویانی مقالات خود را ارائه می‌کردند و داوری می‌شد. در واقع پنل ارائه مقاله در دوسالانه‌های گذشته پیش بینی شده بود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مقالاتی که ارسال می‌شد عنوان و موضوع آن را خود پژوهشگر تعیین می‌کرد این باعث می‌شد تا بخش زیادی از اینها به صورت علمی‌و عملی به کار هنرمندان نقاشی دیواری نیاید یا در در عمل ضرورت‌های دیوارنگاری را پوشش نمی‌داد. امسال تصمیم گرفته شد برای اینکه بخش علمی‌پویایی بیشتری داشته باشد و دستاوردهای آن بیشتر به کارآید کارگاه و نشست‌هایی برگزار شود و برهمین اساس هم تعدادی کارگاه و نشست طراحی شد که بر حسب محدودیت‌های موجود بخشی از آن حذف شد و در مجموع چهار نشست و یک کارگاه باقی ماند که عنوان‌های این کارگاه و نشست‌ها براساس موضوعات مختلف هنر دیوارنگاری تعیین شده است.
زنگی تصریح کرد: تا امروز هم دانشجویان و هم فعالان حوزه دیوارنگاری و هنرمندان این حوزه هم از موضوعات استقبال کرده‌اند و هم از مربیان و سخنرانان.
دبیر علمی‌نشست پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا نتایج این نشست‌ها به افزایش کمی‌و کیفی دوسالانه آینده کمک کند، گفت: اگر با سیاست گذاری‌ که انجام شده هر نشستی به طور مشخص برای گروه خاصی از فعالان گروه دیوارنگاری طراحی شده در عین حال گروه‌های دیگر را هم اولویت‌های بعدی مخاطب آن هستند، به عنوان مثال کارگاه «آموزش مدیریت پروژه و مواد و مصالح» برای مجریان یا کارگاه «تحلیل مضامین و محتوا» برای تصمیم گیرندگان، داوران و کسانی که آثار را انتخاب می‌کنند، پیش بینی شده است، اما سایر گروه‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.
وی اضافه کرد: بنابراین فکر می‌کنم اگر در هر کارگاه و نشستی گروه مخاطبان اصلی خود را داشته باشند، حتما نتایج آن را به طور مشخص و قابل تشخیص حتی پیش از دوسالانه آینده خواهیم دید.
زنگی در پاسخ به این سوال که آیا نتایج این نشست‌ها می‌تواند در ماندگاری آثار هنری در شهر موثر باشد و هنر شهری را ارتقا دهد، توضیح داد: حتما همینطور است، مشکلی که در روند طراحی و تولید دیوارنگاری داریم این است که هر کسی به شکل فردی و بر اساس توانمندی، خلاقیت، ذوق و مهارت خود اثری را طراحی و پیشنهاد می‌دهد و آن اثر اجرا می‌شود، نگاه جامعی در آن مورد وجود نداشته که مثلا در تهران چه مضامینی مورد نیاز است یا چه مضامینی به تعداد زیاد استفاده شده و نیاز نیست! دیوارنگاری اثری ماندگار است و مشخص نیست که در سال‌های آینده چه موضوعاتی در تهران خواهیم داشت که هنرهای شهری بهتر است به سمت آن حرکت کند. بنابراین وقتی این موضوعات را بشکافیم و با نگاه علمی‌شناسایی و ارزیابی کنیم فکر می‌کنم حتما تغییر قابل توجهی در غنای موضوعات و دیوارنگاری خواهیم داشت.
دبیر علمی‌نشست پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران درباره صدور این تجربه به کل کشور، گفت: برای این اقدام نیاز به ساختار است، باید مدیریت شهری سایر شهرها چنین مطالبه‌ای را داشته باشند، همین الان می‌بینم طرح‌هایی در تهران اجرا می‌شود به صورت طبیعی الگوی سایر شهرها است اما اینکه رویدادهای علمی‌بتواند در سایر شهرها تکرار شود یا نتایج آن به عنوان یک ضرورت مهم شهری به کار گرفته شود بستگی به اولویت سنجی مدیران شهر دارد.
وی افزود: به نظرم سازمان زیباسازی باید در همین زمینه هم پیشگام شود چراکه برنامه‌ها و طرح‌های آن همواره در کل کشور اثربخش است. بهترین متولی این کار سازمان زیباسازی شهر تهران است که بتواند نشست‌ها و دستاوردهای آن را در کلان شهرها اجرا یا منتشر کند تا هنرمندان بتوانند از آن استفاده کنند.
زنگی اظهارکرد: ما معتقدیم دیوارنگاری شهری و اساسا بسته هنرهای شهری دارای ابعاد و جنبه‌های مهم است، این نوع هنرها با جامعه شناسی شهری و رسانه و ارتباط و فرهنگ شهری ارتباط دارند، بنابراین رسیدن به یک ایده‌آل و استاندارد که مناسب برای آثار دیواری است مستلزم توجه به همه این جنبه‌ها است. کاری که دوسالانه دیوارنگاری می‌تواند داشته باشد این است که ابعاد مختلف یک اثر شهری را برای فعالان و تولیدکنندگان آن تشریح کنند، به عنوان مثال یک هنرمند نقاش نباید چنین تصوری داشته باشد که صرفا یک اثر زیبا در روی دیوار بدون توجه به شرایط فرهنگی و محیطی و کالبدی ایجاد کند.
دبیر علمی‌نشست پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران ادامه داد: از طرف دیگر نکته‎‌ای که امسال سعی شده به آن توجه کنیم «برند شهری» است، در تهران خیلی به هویت و برند شهری توجه نشده است، تهران در دوره‌های مختلف القاب مختلفی داشته اما هرگز این القاب به صورت گفتمان درنیامده است. به صورتیکه هنرمندان، رسانه‌ها، طراحان شهری و ... این را به عنوان یک گفتمان بپذیرند آن را تشریح کنند. اگر تهران به عنوان پایتخت یک کشور فرهنگی و تمدن ساز ببینیم تقریبا از این خصوصیت فرهنگی و تمدن ساز چیزی در دیوارهای تهران نمی‌بینیم و همه کارها یک سویه هستند و این آثار کمکی به تصویر تهران نمی‌کنند چون روی آنها مطالعه نشده و اساسا سنجیده و معرفی نشده که بگوییم تهران این خصوصیات را می‌خواهند که هنرمندان به سمت آن بروند.
وی معتقد است: این اتفاق ناشی از بدسلیقگی و ناشی از دوره‌های مختلف مدیریتی بوده و به همین دلیل با یک تشدد و گسستگی در نقاشی تهران مواجه هستیم در صورتیکه این می‌توانست با مدیریت هوشمندانه درازمدت به مجموعه‌ای از آثار تبدیل شود که تهران را به یک موزه بزرگ از آثار ارزشمند دیواری تبدیل کند.
زنگی افزود: این نشست‌ها برای دستیابی به آن فضای ایده‌آل لازم اما کافی نیستند، به نظر می‌رسد برای چنین کاری لازم است تمام تصمیم گیرندگان فضاهای فرهنگی شهر در جریان باشند و از طرف دیگر تمام هنرمندان علاقه‌مند به فضاهای اجتماعی مشارکت داشته باشند.
دبیر علمی‌نشست پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران گفت: باید دستاوردهای چنین نشستی در رسانه‌ها منتشر شود و در گام اول به یک گفتمان عمومی‌تبدیل شود، آثار هنری صرفا جنبه تزیینی ندارند و برای پوشش بدقوارگی شهرها نیستند و وظیفه آثار هنری در تمام دنیا هویت بخشی به شهرها و محیط‌های هنری است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه