دیوارنگاری ها یکی از بحث‌های مهم هنر شهری است/ دیوارنگاری می‌تواند بار علمی و عملی زیادی برای کشور داشته باشد

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: موضوع دیوارنگاری ها یکی از بحث‌های مهم هنر شهری است، گفت: این رشته نیازمند تغییر و تحول در دانشگاه های کشور است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ مجید سرسنگی در نشست تخصصی رشته دانشگاهی دیوارنگاری؛ الزامات و ضرورت‌ها که در باغ موزه قصربرگزار شد با بیان اینکه بازنگری در رشته های هنری در حال گسترش است، گفت: این موضوع در کمیته برنامه ریزی برای رشته های هنری در حال انجام است و با کمک اساتید و هنرمندان پیگیری برای اجرای برخی مباحث که سالها مورد غفلت واقع شده بود بالاخره به سرانجام رسیده است.
وی افزود: شاهد تغییراتی در زمینه به روز کردن رشته های هنری هستیم چراکه در گذشته موضوعی به اسم اقتصاد هنر نداشتیم اما اکنون به دلیل بحث های بین رشته ای به این مورد نیازمند هستیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه که اخیرا رشته های زیادی در حوزه هنر تاسیس شده است، بیان کرد: با توجه به تاسیس این رشته ها می توانیم به راحتی در دانشگاه ها تولید فکر کنیم.
سرسنگی با تاکید بر اینکه معتقدم رشته های درسی مدارس نیز باید بازنگری و به روز شوند، تصریح کرد: از قدیم مشکلات زیادی بین دانشگاه‌ها و بازار حرفه ای کار وجود داشته است و فارغ التحصیلان به خوبی وارد محیط حرفه‌ای کار نمی‌شوند به همین دلیل بر این باورم که با به روز کردن رشته های هنری می توانیم اشکالات عمده ای که در این خصوص وجود دارد را برطرف کنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه سرفصل دروسی که در دانشگاه تدریس می شود متناسب با نیازهای بخش اجرایی کشور نیست وتحقیقاتی که در این بخش ها انجام شده مسائل کشور را درمان نکرده است.
به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، پایان نامه هایی که توسط دانشجویان دفاع می شود نیز کیلومترها و فرسنگ‌ها از نیازهای کشور فاصله دارند.
سرسنگی با بیان اینکه موضوع دیوارنگاری ها یکی از بحث‌های مهم هنر شهری است، گفت: این رشته نیازمند تغییر و تحول در دانشگاه های کشور است. دیوارنگاری بسیار رشته جذابی است و می‌تواند بار علمی و عملی زیادی داشته باشد.
وی اضافه کرد: رشته دیوارنگاری به صورت یک رشته مستقل تجسمی و هنری در کشور راه‌اندازی شده تا افرادی را تربیت کند که لزوماً در حوزه نقاشی دیواری یا دیوارنگاری بتوانند متخصص باشند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات اصلی معماری این است که آثار زیبایی بر دیوارهای بی‌هویت نقش می بندد، افزود: دیوارنگاری می‌تواند در ترکیب کردن فضای روانی جامعه و بالا بردن سلیقه زیباشناختی مردم ارتباط موثر و ارزشمند زیادی برقرار کند.
سرسنگی تاکید کرد: باید در دانشگاه های کشور در رشته دیوارنگاری افرادی تربیت شوند که بتوانند کارهای فاخری انجام دهند و به لحاظ زیباشناختی ،مسائل جامعه شناختی و روانشناختی اثرهای بینظیری خلق کنند، با خلق آثار مناسب می توانیم شاهد تأثیرگذاری کار روی شهروندان باشیم.
وی با بیان اینکه عمده ترین بخش پژوهش در زمینه دیوارنگاری در حال انجام است، گفت: امیدواریم که با راه اندازی این دوره دیوارنگاری در سال‌های آینده شاهد پژوهش‌های خوبی در این حوزه باشیم. قطعا پژوهش‌ها میتواند مورد استفاده هنرمندان، سازمان زیباسازی و سایر نهادهایی که در حوزه مدیریت شهری وظیفه دارند قرار گیرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • هدف از طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و بالنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند. محیطی با گوناگونی بسیار، زمینه خلاقیت افراد جامعه را فراهم می کند و زمینه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه