علیرضا اسداللهی:

سالانه بهارستان فرصتی برای رشد سواد بصری جامعه است

یک هنرمند نقاش، اجرای طرح «دیوارهای کوچک شهر من» بهارستان سال ۹۹ را عامل مهمی در رشد سواد بصری جامعه دانست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، علیرضا اسداللهی، درباره اثر اجرایی خود در بخش «دیوارهای کوچک شهر من» پنجمین سالانه هنرهای شهری بهارستان گفت: این اثر برگرفته از یک مجموعه کاری است که من سال‌هاست بر روی آن کار می‌کنم. این اثر نیز از مجموعه «درختان» انتخاب شده است، البته سعی کردم که آن را برای ارائه در فضای شهری آماده کنم اما طرح به صورت کلی انتزاعی است و رنگ‌ها نیز در آن به شکل پرکار انتخاب شده‌اند.
او افزود: با توجه به اینکه اثر بر روی یک دیوار کوچک کار شده است، سعی کردم که با آن هنری‌تر برخورد کنم، بنابراین شکل پرکارتری را در نظر گرفتم و نظیر بوم با آن برخورد کردم. البته کار به گونه‌ای نیست که کاملا هنر آتلیه‌ای را به نمایش بگذارد زیرا لازم است که اثر بتواند با مردم و رهگذران ارتباط برقرار کند، بنابراین سعی کردم که این مسائل را مد نظر قرار دهم.
این هنرمند نقاش، درباره دلیل انتخاب محل اجرای اثر خود، بیان کرد: من ساکن این محله هستم بنابراین دوست داشتم که این اثر را که در آستانه بهار اجرا می‌شود در فضایی که می‌شناسم و در آن زندگی می‌کنم، اجرا کنم.
اسداللهی درباره بازخورد مردمی این اثر گفت: بدیهی است که هر اثری دارای بازخوردهای مثبت و منفی است و این مسئله در مورد کارهای دیواری نیز وجود دارد. من همواره تمامی کارهایم را خودم اجرا کرده‌ام تا بتوانم بازخورد مخاطبان را نیز ببینم بنابراین معتقدم که هنوز سواد بصری مردم ما رشد کامل پیدا نکرده است و این مسئله ربطی به محلی که کار در آن اجرا می‌شود، ندارد.
او افزود: به طور حتم طرح‌هایی چون «دیوارهای کوچک شهر من» بهارستان می‌تواند نقش مهمی در رشد سواد بصری مردم داشته باشد زیرا مخاطبان در طول اجرای طرح‌ها با اجرای اثر توسط هنرمند و روند اجرای آن آشنا می‌شوند. در واقع همین ارتباط مستقیم هنرمند با مردم موجب طرح سوالاتی می‌شود که خود در روند رشد یک جامعه تاثیرگذاراست.
این هنرمند ادامه داد: فکر می‌کنم که لازم بود برای داوری آثار زمان بیشتری صرف شود زیرا قطعا کارها می‌توانست از سطح بالاتری به لحاظ کیفی برخوردار باشد.
اثر علیرضا اسداللهی که بیش از ده دوره در رویداد استقبال از بهار و سالانه بهارستان حضور داشته در خیابان نواب، پایین تر از جمهوری اجرا شده است.
پنجمین سالانه هنرهای شهری بهارستان (بهارستان 99) همزمان با آغاز سال نو در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه