به همت سازمان زیباسازی شهر تهران؛

نشست تخصصی وندالیسم و هنرهای شهری تهران برگزار شد

سومین نشست از دوره دوم سلسله نشست های تخصصی هنرهای شهری با عنوان " وندالیسم و هنرهای شهری تهران " عصر روز سه شنبه 29 دی ماه با همكاري پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی در محل پژوهشکده فرهنگ با حضور اساتيد برجسته سید رضا لاهیجی، سید محمود شعیبی و علاقه مندان حوزه هنرهای شهری برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، "سید رضا لاهیجی" مدرس دانشگاه با بیان اینکه در این نشست به معرفی وندالیسم و راهکاریابی آن در ارتباط با هنرهای شهری می پردازد، گفت: هر شهری مانند یک اثر هنری است که با سفر و مشاهده آن می توان به ارزش ها و علاقه مندی های شهروندانش پی برد.
به گفته لاهیجی، طراحی محیط و نمای شهری- طراحی شهری (سیما و منظر شهر)، مبلمان شهری (تجهیزات و امکانات همگانی) و هنرهای شهری (آثار هنری باارزش برای نصب در فضای عمومی شهر) سه بخش اصلی ساختار کلی برنامه های زیباسازی هستند.
موسس اداره نقاشی دیواری و گرافیک شهری سازمان زیباسازی با اشاره با اینکه مدیریت شهری زیباسازی و هنرهای شهری در جهان، معمولا از تخصص دانش آموختگان رشته های مختلف هنری استفاده میکنند، افزود: همکاری کارشناسان و مدیران با رشته های مرتبط در زمینه هنرهای شهری، باعث هماهنگی و درک بهتر مسائل در گروه کاری و در نتیجه برنامه ریزی موثر و شایسته برای ارائه آثار طراحی و هنری در سطح شهر می شود.
وی با طرح این پرسش که هنــــر چه ویژگی دارد که امروزه برای تأثیر پذیر نمودن هر موضوعی، آن را با بیانی هنری مطرح می کنند؟ گفت: هنــر ، با ایجاد توجه ذهنی مخاطب، او را به نگاهی متفاوت و متین به فضای شهری دعوت می نماید تا شهر را از خود فرض نموده و در نگهداری آن کوشا باشد.
به گفته او نخستین نیاز روانی برای حفظ آرامش در یک جامعه، ایجاد هماهنگی و هارمونی در کلیه عناصر محل زندگی است و این هماهنگی و متانت در عناصر و پیکره های شهر، نیازمند تفکری واحد، منسجم و هنرمندانه است.
لاهیجی با تاکید بر اینکه هنر موضوعی کاملا ضروری است که به آرامش و آسایش روح و روان انسان مرتبط است، اضافه کرد: هنر، باعث افزایش کیفیت زندگی و شکوفا شدن و زنده نگهداشتن فرهنگ و هویت جامعه می شود و این به معنی آماده بودن شهروندان برای پذیرش مسئولیت شهروندی است.
وی در ادامه هنر را موجب تلطیف محیط شهری و آرامش و نشاط روانی شهروندان دانست و گفت: هنر و زیبایی شناسی صرفا یک امر لوکس و پرهزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری مهمی در حوزه آرامش و رضایت شهروندان به عنوان هدف اصلی مدیران و مسئولین شهری است.
لاهیجی در پایان، دستیابی به وضعیت مطلوب را مستلزم بررسی ومطالعه وضعیت موجود، تغییر نگرش مدیریتی، احترام به تمامی ارزشهای جامعه، فراهم آوردن موقعیت برای حضور هنرمندان و متخصصین، بستر سازی برای فعالیت وسرمایه گذاری بخش خصوصی، احترام به مردم و مشارکت آنها در تصمیم سازی و همچنین تصمیم گیری و سخت کوشی وپایداری عنوان کرد.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه