سازمان زیباسازی شهرداری تهران منتشرکرد؛

فراخوان مقاله پهنه رودکی با محوریت موسیقی و نمایش

پهنه فرهنگی و هنری رودکی یکی از پروژه‌های بزرگ فرهنگی است که شهرداری تهران سعی دارد در حد فاصل تالار رودکی و وحدت اجرا کند و در این راستا چهار نشست تخصصی با حضور اندیشمندان، هنرمندان و فعالان عرصه هنر برگزار کرده است و حالا قصد دارد تا با برگزاری فراخوان مقاله، کتابی در قالب «مجموعه مقالات پهنه فرهنگی و هنری رودکی» تدوین و منتشر کند.
 

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، در این فراخوان دو بخش مهم دیده شده است که در بخش «شناخت محدوده رودکی» موضوعاتی از جمله سیر تاریخی کالبدی و فضایی رودکی، ساختار اجتماعی محدوده رودکی، ساختار اقتصادی محدوده رودکی، سیر تحولات فرهنگی و هنری در محدوده رودکی، جایگاه و نقش محدوده رودکی در تاریخ موسیقیایی ایران و جایگاه و نقش محدوده رودکی در تاریخ و سیرتحولات نمایش در ایران را دربر گرفته است.

اقتصاد فرهنگ مبنا، احیاء محدوده براساس ضروریات عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت شهری و مدیریت پهنه رودکی(نظام بهره برداری)، نقش پهنه‌های فرهنگی در تحولات فرهنگی و اجتماعی، پهنه‌های فرهنگی و زیست پذیری شهری و ضرورت‌ها و الزامات تحقق پهنه‌های فرهنگی از جمله موضوعات بخش دوم این فراخوان با محوریت «پهنه فرهنگی و هنری رودکی در آینده» است.

پهنه فرهنگی و هنری رودکی بخشی از مرکز کلانشهر تهران با ترکیب فعالیت‌های متنوع و سکونت، پررونق از نظر دادوستد کالا و تبادل اطلاعات، برخوردار از فضاهای باز جمعی به عنوان بستری برای تعامل اجتماعی با تاکید برحرکت و آسودگی شهروندان پیاده، عرصه پیوند دهنده فعالیت‌های مختلف هنری تهران با محوریت موسیقی و نمایش و کانونی پر از توان ملی و فراملی با چیرگی عملکرد فرهنگی و هنری تعریف می‌شود.

چشم انداز پروژه پهنه فرهنگی و هنری رودکی، ناظر بر آشکارسازی و توسعه کارکردهای فرهنگی و هنری منطقه مذکور، پررنگ کردن جایگاه دو بنای ارزشمند تئاتر شهر و تالار وحدت در هویت فرهنگی شهر تهران، پیوند دادن کارکردهای فرهنگی این مناطق با بقیه محلات دارای کاربری‌های فرهنگی و هنری در مرکز تهران و همچنین فعال تر کردن کاربری و فعالیت‌های فرهنگی و هنری متعدد موجود در این منطقه است.
در راستای پرداختن به موضوع پهنه رودکی از تمامی‌ابعاد و تامل در رویکردهای متفاوت موجود، مدیریت پهنه رودکی بر آن است تا کتابی در قالب «مجموعه مقالات پهنه فرهنگی و هنری رودکی» تدوین و منتشر کند.

علاقه مندان برای حضور در این فراخوان تا روز 15 آبان مهلت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه پهنه رودکی تحویل دهند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • حیات شبانه تهران چالش‌هایی را پیش‌ روی مدیران شهری قرار داده است. چالش‌هایی که گاه موجب نادیده گرفتن این نیاز طبیعی ساکنان کلانشهری چون تهران می‌شود. شب‌های تهران چه جایگاهی در نگاه مدیریت شهری دارد؟…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه