در ششمین کارگاه پهنه رودکی مطرح شد:

سازه‌های جمعی باعث برقراری ارتباط بهتر می‌شود

ششمین کارگاه بررسی پهنه فرهنگی و هنری رودکی به همت سازمان زیباسازی شهر تهران و با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، نیلوفر ندائی، پژوهشگر، نویسنده، بازیگر تئاتر، عضو مجموعه «موسیقی برای همه» و فعال در حوزه هنر شهری در این نشست گفت: برای مواجهه با موضوعات شهر شناختن افراد مهم است، افرادی که شهر را شکل می‌دهند.
وی اضافه کرد: گاهی افراد در برخورد با یکدیگر دچار ترسی می‌شوند که به آنها اجازه نمی‌دهد خیلی باهم ارتباط بگیرند و باعث می‌شود تا تعاملات اجتماعی به ثمر نرسد.
ندائی تصریح کرد: برای صحبت کردن از پهنه فرهنگی و هنری رودکی در درجه اول باید به کل تهران نگاهی داشته باشیم چرا که با توجه به گستردگی جمعیتی و ناهمگونی جمعیت به لحاظ سطوح مختلف اجتماعی، مکان بسیار پیچیده‌ای برای مطالعه است.
این پژوهشگر افزود: دو فعالیت موسیقی و تئاتر در این پهنه رخ می‌دهد، در عین حال این پهنه شاهد گردهمایی مجموعه دیگری نظیر دانشجویان، دستفروشان و معتادان است، در نتیجه شناسایی این افراد برای ما مهم است تا بتوانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم تا بتوانیم آنها را بپذیریم نه اینکه انکار کنیم.
وی اظهار کرد: چندین راهکار اجرایی برای مواجهه با این موضوعات در این پهنه وجود دارد که به ما نشان می‌دهد باید چه نوع فعالیت‌هایی را برای احیای شهر انجام دهیم تا نه فقط شهروند با سایر شهروندان ارتباط بگیرد بلکه بتواند با شهر ارتباط بگیرد.
ندائی گفت: دو نظریه مهم در این حوزه وجود دارد که یکی احساس مکان است، یعنی مکان دارای هویتی است که به شهروند منتقل کرده و به آن احساس تعلق می‌دهد.
این پژوهشگر افزود: نظریه دیگر مکان سوم است که در واقع جایی است که آدم‌ها به دور و فارغ از نقش اجتماعی‌شان قرار می‌گیرند و از اجتماع آدم‌های دیگر لذت می‌برند و از آن فرار نمی‌کنند.
وی ادامه داد: احتمالا در موسسات فرهنگی و رویدادهای شعر می‌توان چنین فضاهایی را به وجود آورد، اما در جاهای مختلف دنیا چطور این راهکارها را اجرا می‌کنند؟ یعنی لزوما یک کافه یا ساختمانی را به این کار اختصاص نمی‌دهند. از گستره هنر استفاده می‌کنند. اینجا هنر تنها موسیقی و هنر نمایشی نیست بلکه باید از مجموعه هنرها بهره برد. سازه‌های جمعی باعث می‌شود تا آدمها ارتباط بهتری برقرار کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • خیابان ایران‌زمین، بلوار اندرزگو، کمی بالاتر از میدان کاج و چند جای دیگر. ماجرا ساده بود: انتخاب یک مسیر مشخص،چرخیدن چندباره به دور همان مسیر در میان انبوه ماشین‌هایی که به همین منظور آمده بودند.…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه